Міграційні процеси в Україні

Міграційні процеси є досить важливим фактором формування економічної стабільності будь-якої держави. З огляду на це, кафедра економіки та міжнародних економічних відносин Донецького національного університету економіки і торгівлі імені М. Туган-Барановського має намір розкрити основні тенденції міграційних процесів в Україні.

Дослідження міграційних процесів в Україні здійснює Міжнародна організація міграції (МОМ). Місія МОМ в Україні була створена в 1996 році, коли Україна стала державою-спостерігачем Організації. У 2001 році Україна подала запит на членство в МОМ, що було офіційно оформлено ратифікацією українського парламенту у 2002 році.

За 17 років роботи в Україні МОМ безпосередньо чи через своїх партнерів проекту надав допомогу понад 300 000 мігрантів (українців та громадян інших країн), потенційних мігрантів, жертв торгівлі людьми та іншим уразливим групам.

У період з січня 2010 року по червень 2012 року 1,2 мільйона людей, або 3,4% населення України від 15 до 70 років, працювали або шукали роботу за кордоном, згідно з дослідженнями, проведеними Державною службою статистики та Інститутом демографії та соціальних досліджень в рамках Проекту, що фінансується ЄС, реалізований МОП та МОМ.

За даними, отриманими під час дослідження, проведеного МОМ у 2014-2015 роках, кількість внутрішніх мігрантів в Україні перевищує 1,6 мільйона осіб, сягаючи 9% економічно активного населення, і внутрішня міграція робочої сили може незабаром зрости приблизно на 50%.

З початку конфлікту спостерігається загальне зменшення кількості поїздок за кордон, особливо в кількості поїздок до Росії. У 2014 році українці виїхали за кордон майже на 30% менше, ніж у 2013 році. Водночас кількість поїздок до ЄС продовжувала зростати, зростаючи з 10,5 млн у 2014 році до 12,5 млн у 2015 році.

Лише деяким мігрантам вдається знайти роботу за кордоном відповідно до їх кваліфікаційного рівня. Незалежно від їх освіти, більшість мігрантів працюють на низькокваліфікованих роботах. Через існуючу невідповідність між навичками мігрантів та зайнятими посадами за кордоном українську трудову міграцію, принаймні певною мірою, можна кваліфікувати як "відтік мозків". Ця невідповідність з кожним роком має все більш чітку тенденцію, коли дані про сфери зайнятості мігрантів за кордоном співпадають із рівнем їхньої освіти.

Кількість українців, які проживають в ЄС, постійно зростає. У 2015 році їх було 905 200. Вони становили понад 6% усіх іноземців з третіх країн Європейського Союзу. Більшість українців проживає в Італії (238 000), Польщі (336 000), Німеччині (112 000), Чехії (113 000) та Іспанії (84 000).

У 2015 році українці отримали 493 000 перших дозволів на проживання в ЄС, що на 50% більше, ніж у 2014 році. Більшість цих дозволів (87%) видано у Польщі. Майже всі вони були короткостроковими (3-12 місяців) і видавались для виконання сезонних робіт. Зайнятість була основною метою приїзду громадян України до ЄС. Сімдесят шість (76%) відсотків дозволів на перебування було видано українцям у зв’язку з оплаченим працевлаштуванням, тоді як усі громадяни третіх країн отримали близько третини таких дозволів.

Через військовий конфлікт та глибоку економічну кризу серед населення зростають міграційні настрої. Спробам вирішити проблеми за працевлаштуванням за кордоном сприяють досвід роботи з міграцією українців та потужні міграційні мережі, що з'явилися в останні десятиліття. Опитування, замовлене МОМ навесні 2015 року, показало, що 8% українців планують незабаром знайти роботу за кордоном або вже знайшли її. Згідно з аналогічним опитуванням у 2011 році їх частка становила 6%.

Посилення міграції робочої сили супроводжується новою переорієнтацією потоків зі сходу (в Росію) на захід (до ЄС). За даними того ж опитування, частка потенційних трудових мігрантів з України, які шукають роботу в Росії, зменшилася з 18% у 2011 р. До 12% у 2015 р. При цьому привабливість Польщі зросла з 7% у 2006 р., коли відбулось перше подібне дослідження до 30% у 2015 році.

Для того, щоб уникнути або хочаб мінімізувати негативний вплив міграційних процесів на економічне зростання в довгостроковій перспективі, Україні потрібно залучати значні інвестиційні потоки для підвищення продуктивності. Це надасть змогу підвищити реальну заробітну плату в країні, зміцнити купівельну спроможність населення та зробити міграцію менш привабливою альтернативою.